پرفکت لرن پورتال جامع آموزشی

زبان های خارجه,روانشناسی,ترفند

ترفند اینترنت,زبان های خارجه,روانشناسی,تربیت فرزند,کامپیوتر,موبایل,نرم افزار,آرایش,زیبایی,همسرداری

مطالب پیشنهادی : 

۱۰ ویژگی خاص انسانها

ما انسان‌ها حتی در انعطاف‌پذیرترین دیدگاه‌ها، موجودات زنده‌ی غیرمعمول و عجیبی هستیم. ویژگی‌های بیولوژیکی خاص ما نظیر مغز توسعه‌یافته، قرار گرفتن انگشت شست در مقابل بقیه‌ی انگشتان و … به ما اجازه داده‌اند که زمین را به شکل عجیب و داستان‌گونه‌ای بر اساس نیازهای خود تغییر دهیم و حتی آن را ترک کنیم. آشنایی با بعضی از این ویژگی‌ها می‌تواند عجیب و غافلگیرکننده باشد.

وقتی به وضعیت کنونی انسان و پیشرفت حیرت‌انگیزی که در مدت کوتاه زندگی در کره‌ی زمین (با توجه به قدمت سه میلیارد ساله‌ی حیات در این سیاره) به آن رسیده، نگاه می‌کنیم، قبول تفاوت‌های غالبا ساده به‌عنوان دلیل این برتری حیرت‌انگیز نسبت به سایر موجودات زنده بسیار سخت است. بااین‌حال از دیدگاه علم زیست‌شناسی دلیل این برتری را می‌توان در تفاوت‌های ساده ریشه‌یابی کرد که ۱۰ مورد از بارزترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

توانایی صحبت کردن

عضو تولیدکننده ‌ی صدا یا حنجره (Larynx) که یکی از مهم ‌ترین بخش ‌ها در توانایی صحبت کردن است، در بسیاری از خویشاوندان نزدیک انسان ازجمله شامپانزه ‌ها نیز وجود دارد؛ ولی موقعیت آن در داخل گلوی انسان پایین ‌تر است که این مزیتِ حاصل از تکامل، حدود ۳۵۰ هزار سال قدمت دارد. در این تغییر و تحول، استخوان لامی (Hyoid bone – یک استخوان نعل ‌اسبی شکل در زیر زبان) نیز کمی به سمت پایین حرکت کرده و ارتباط آن با سایر استخوان ‌های جمجمه قطع شده است که به ‌این ‌ترتیب با به ارتعاش درآمدن بدون مزاحم و مستقل، به ما اجازه می ‌دهد حروف مختلف را کاملا واضح و قابل‌تشخیص ادا کنیم.

human3-perfectlearn.irراه رفتن روی دو پا

یک از بارز ترین وجوه تمایز انسان از سایر پستانداران، راه رفتن کاملا عمودی روی دو پا و بدون نیاز به حفظ تعادل به کمک دست ‌ها است. این نوع راه رفتن به ما اجازه می ‌دهد با آزادی کامل از دست‌ هایمان برای به ‌کار گیری ابزار های مختلف استفاده کنیم. متأسفانه این ویژگی با تغییر شکل استخوان لگن خاصره برای دادن آزادی کامل به پا امکان‌ پذیر شده که درنتیجه‌ ی آن وضع حمل در انسان به‌ مراتب خطرناک ‌تر از سایر حیوانات است؛ به ‌طوری‌که تا یک قرن پیش، تولد نوزاد یکی از دلایل عمده ‌ی مرگ و میز زنان بود. علاوه بر این، قوس بزرگ قسمت پایینی ستون فقرات که نقش مهمی در حفظ تعادل بر روی دو پا در هنگام ایستادن یا راه رفتن دارد، باعث افزایش آسیب ‌پذیری در برابر مشکلات مفصلی و عضلانی در ناحیه‌ ی کمر شده است.

human9-perfectlearn.irپوست برهنه و بدون مو

پوست انسان در مقایسه یا سایر اعضای خانواده ‌ی کپَی‌ها (انسان ‌واران بالا رده)، برهنه و بدون محافظ به نظر می ‌رسد. هرچند سر تا سر پوست ما به ‌اندازه‌ی سایر پستانداران و حتی بیشتر از آن ‌ها فولیکول و درنتیجه توانایی تولید مو دارد، ولی با این ‌حال موی بدن انسان غالبا نرم‌ تر، کوتاه ‌تر و روشن ‌تر است و در بسیاری از نقاط کاملا از بین رفته یا دیده نمی ‌شود. این ویژگی به ما اجازه می ‌دهد انگل ‌های پوستی را به‌ راحتی مشاهده و نابود کنیم.

 پوشیدن لباس

با وجود این که زیست ‌شناس‌ ها انسان را کَپی برهنه و بدون محافظ در برابر شرایط نا مساعد محیطی محسوب می ‌کنند، ولی ما با پوشیدن لباس این مشکل را برطرف کرده ‌ایم. این توانایی نه‌ تنها انسان را به‌ گونه ‌ای منحصر به ‌فرد در دنیای حیوانات تبدیل می ‌کند، بلکه بر تکامل سایر گونه ‌ها نیز تأثیر گذاشته است. به ‌عنوان ‌مثال اغلب گونه ‌های شپش، در لا به ‌لای موی حیوانات زندگی می ‌کنند؛ ولی شپش انسانی برای زندگی در بین الیاف پارچه تکامل پیدا کرده است.

human4-perfectlearn.irمغز خارق ‌العاده

بدون هیچ تردیدی دلیل اصلی استیلای انسان بر تمام موجودات زنده، مغزی توسعه ‌یافته و خارق‌ العاده محسوب می ‌شود. بزرگ‌ ترین مغز در بین تمام موجودات متعلق به نهنگ عنبر است و مغز بسیاری از پرنده‌ ها در حدود ۸ درصد از بدن آن‌ ها حجم دارد. با این‌حال مغز ما که نسبت حجم آن به کل بدن تنها ۲.۵ درصد است و بعد از کامل شدن رشد نهایتا حدود ۱.۴ کیلوگرم وزن پیدا می ‌کند، با داشتن توانایی ‌های اعجاب ‌انگیزی مثل استدلال، تفکر و … ما را به فرمانروای مطلق قلمروی موجودات زنده تبدیل کرده است. اوج قدرت مغز انسان را می ‌توان در دستاورد های نوابغی مثل انیشتین و موتزارت دید.

human8-perfectlearn.irدست‌های کارا و مؤثر

برخلاف یک باور عمومی، انسان تنها گونه ‌ای نیست که شست بدون مفصل میانی و رو به روی بقیه‌ ی انگشت ‌ها دارد. در حقیقت بسیاری از کپی ‌ها این قابلیت را در حتی پاهای خود نیز دارند. برتری ما در این است که می ‌توانیم شست خود را به انگشتان دیگر، حتی انگشت ‌های کوچک و حلقه برسانیم. ما حتی قادریم انگشت ‌های کوچک و حلقه را کاملا به پایه ‌ی شست نزدیک کنیم. به لطف داشتن این ویژگی،  به ‌راحتی انواع مختلف ابزار را با قدرت و تسلطی منحصر به ‌فرد در دست می‌ گیریم.

human5-perfectlearn.irکنترل آتش

وقتی‌که اجداد ما آتش را تحت کنترل خود در آوردند، در حقیقت به برتری حیوانات درنده ‌ی شب‌ شکار در استفاده از تاریکی خاتمه دادند و یکی از خطراتی را که حتی می ‌توانست به انقراض انسان منجر شود، از بین بردند. علاوه بر این گرمای حیات ‌بخش شعله‌ های آتش، مقاومت اجداد کوچ ‌نشین ما را در مقابل آب ‌و هوای سرد افزایش داد و زندگی در مناطق سردسیر را برای آن ‌ها امکان ‌پذیر کرد. گذشته از این مزیت ‌ها، کنترل آتش به انسان اجازه می ‌داد غذای خود را طبخ کنند. به گفته بعضی از دانشمندان، پخته شدن غذا که به معنای جویدن و هضم راحت ‌تر آن است، نقش مهمی در تکامل داشته و به‌ مرور باعث کوچک ‌تر شدن دندان ‌ها و دستگاه گوارش انسان شده است.

human6-perfectlearn.irسرخ شدن صورت

برافروخته و سرخ شدن صورت، یک از ویژگی ‌های کاملا انحصاری انسان است که داروین آن را «عجیب‌ ترین و انسان‌گونه ‌ترین روش برای بروز احساسات» می ‌دانست. مکانیسم بیولوژیکی سرخ شدن ناخواسته که مانند اعلامیه ‌ای برای فاش کردن عمیق ‌ترین احساسات انسان عمل می ‌کند، هنوز کاملا ناشناخته است. عده‌ ای معتقدند که این ویژگی، ترفندی بیولوژیکی برای حفظ صداقت انسان ‌ها و امکان ‌پذیر شدن زندگی گروهی با همدلی و اتحاد کامل است.

grow-child-perfectlearn.irدوران کودکی طولانی ‌مدت

در بین تمام پستانداران؛ تنها انسان است که برای مدت طولانی تحت حمایت والدین خود باقی می ‌ماند و برای رسیدن به بلوغ آموزش می ‌بیند که از دیدگاه بیولوژیکی این مسئله منطقی نیست. تمام موجودات زنده به جز انسان در کوتاه‌ ترین زمان ممکن به بلوغ می ‌رسند و برای تولید مثل آماده می ‌شوند که به ‌این ‌ترتیب امکان د رهم ‌آمیخته شدن ژن‌ های غالب یک گونه و درنتیجه شانس بقا و تکامل آن افزایش پیدا می‌ کند. یکی از منطقی ‌ترین توضیحات در این زمینه، مغز توسعه یافته ی انسان است که برای رسیدن به بالا‌ترین کارایی خود به رشد و آموزش بیشتر و بالطبع زمان بیشتر نیاز دارد.

زندگی طولانی بدون توانایی تولید مثل

بسیاری از موجودات زنده تا زمان مرگ به تولید مثل ادامه می ‌دهند؛ در حالی‌ که انسان بعد از دست دادن توانایی تولید مثل، مدت زیادی زندگی می‌ کند. از دیدگاه صرفا بیولوژیکی این خصوصیت انسان نیز منحصر به ‌فرد و خلاف قوانین طبیعت است. عده ‌ای این انحراف از معیارهای طبیعت را محصول تکامل بر اساس روابط اجتماعی خاص انسان می ‌دانند. در خانواده‌ های توسعه‌ یافته، پدربزرگ ‌ها و مادربزرگ ‌ها حتی بعد از دست دادن توانایی تولید مثل نقش مهمی در بقا و موفقیت نسل دوم خانواده ‌ی خود دارند.

 

منبع: زومیت

, , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

ما را در گوگل محبوب کنید