پرفکت لرن پورتال جامع آموزشی

زبان های خارجه,روانشناسی,ترفند

ترفند اینترنت,زبان های خارجه,روانشناسی,تربیت فرزند,کامپیوتر,موبایل,نرم افزار,آرایش,زیبایی,همسرداری

مطالب پیشنهادی : 

چرا کودکم پرخاشگر شده؟!

حتما شما هم در دوستان و خانواده‌تان با کودکانی برخورد کرده‌اید، که پرخاشگر هستند و رفتارهای خشونت‌آمیز غیرقابل کنترلی از خود بروز می‌دهند. آنقدر که والدین‌شان احساس درماندگی و ناتوانی می‌کنند و به دنبال چاره‌ای برای رهایی از این شرایط هستند.

اگرچه پزشکان می‌گویند، اختلال در رسیدن اکسیژن کافی به مغز در بدو تولد، موجب پرخاشگر شدن کودک خواهد شد و در بسیاری از مواردی که اطفال را مستعد رفتار پرخاشگرانه می‌کند، کودک هیچ نقشی ندارد و مشکلاتی از بدو تولد یا قبل از تولد موجب این موضوع شده است، اما رفتار الگوهای کودک، مانند والدین و مربیان در شکل‌گیری یا دامن زدن به این پرخاشگری، تاثیر بسیاری دارد.

همچنین مصرف دارو توسط مادر و مبتلا بودن مادر به بیماری‌هایی همچون روان‌پریشی، از عوامل مستعدسازی کودک در بدو تولد برای ابتلا به پرخاشگری است.  علاوه بر این تغییرات متابولیکی در مغز کودک، پایین بودن بهره هوشی، عدم اعتماد به نفس، بی‌توجهی نسبت به کــودک در جمع و همچنین تنبیه بدنی کودک، به خاطر پیام منـفی که به کودک می‌دهد، او را پرخاشگر می‌کند.

اما چاره این پرخاشگری چیست؟

برای اینکه پرخاشگری کودک را کنترل کنید، پیش از هرچیز بهتر است با یک روانشناس یا روانکاو گفتگو کنید. اگر پرخاشگری کودک، در حد نرمال و معمولی است، نباید حساسیت به خرج دهید چرا که رفتارهای وسواس‌گونه، به این نوع رفتارهای کودکان دامن خواهد زد. اما اگر پرخاشگری کودکان از نوع غیرطبیعی است، بعد از کشف ریشه پرخاشگری این راهکارها را به کار ببندید:

۱- در مورد کودک‌ پرخاشگری‌ که‌ الگوپذیری،‌ عامل‌ شکل‌گیری رفتارهای پرخاشگرانه در او بوده، باید روی‌ الگوهای‌ کودک‌ کار کرد و راه‌های‌ دیگری‌ جز پرخاشگری‌ را به‌ آن‌ الگو آموخت.

۲- اگر پرخاشگری‌ در اثر ناکامی‌ به‌ وجود آمده‌ باشد، بایستی‌ کودک‌ ناکام‌ را در رسیدن‌ به‌ اهداف‌ مطلوب‌ و دوست‌ داشتنی‌ کمک‌ کنیم.

۳- در مواردی‌ که‌ علت‌ پرخاشگری‌ اضطراب‌ است، باید از نگرانی‌ درونی‌ و اضطراب‌ کودک‌ مطلع‌ شویم.

۴- ورزش ‌کردن‌ برای تمام کودکان و به ویژه کودکان پرخاشگر‌ بسیار مؤثر است‌ و باعث‌ تخلیه‌ هیجانی‌ می‌‌شود.

۵- در کشمکش‌های‌ درونی‌، بایستی‌ کودک‌ را از حالت‌ دوگانگی‌ بیرون کشید. کمک‌ به‌ کودکان‌ در تصمیم‌گیری، باعث‌ می‌شود که‌ بیاموزند به‌ حالت‌های‌ دوگانه‌ درونی‌ خود پایان‌ بخشند.

۶- در پاره‌ای‌ از موارد، کودک‌ افسرده‌ پرخاشگری‌ شدیدی‌ از خود نشان‌ می‌‌دهد. در این‌ موارد باید، بدانیم که  او چه‌ چیز دوست‌‌داشتنی‌ را از دست‌ داده‌ و چگونه‌ می‌‌شود مورد از دست‌ رفته‌ را برای‌ او جبران‌ کرد.

۷- هنگامی‌ که‌ کودک‌ قربانی‌ خشونت‌ در مدرسه‌ شده‌ است، بایستی‌ با مسئولان‌ مدرسه‌ صحبت‌ کنیم‌ و لازم‌ است‌ که‌ ایشان‌ طبق‌ قانون‌ و مقررات‌ خاص‌ باید رفتار کودکان‌ خشونت‌گرا را بررسی کنند. همچنین کودکانی‌ را که‌ قربانی‌ خشونت‌ شده‌اند، باید براساس‌ رفتارهای‌ خوب‌شان‌ مورد تشویق‌ و تایید قرار دهند.

۸- چنانچه‌ نوع‌ پرخاشگری‌ کودک‌ خصمانه‌ است، بایستی‌ کودک‌ را از آزار و اذیت‌ کردن‌ دور کنیم‌ تا مجبور نباشد برای‌ تلافی‌ و انتقام، افراد دیگر را اذیت‌ کند؛ اگر پرخاشگری‌ از نوع‌ وسیله‌‌ای‌ است، بایستی‌ راه‌های‌ دیگری‌ را برای مطرح‌ کردن‌ کودک‌ برگزینیم‌ تا او ناچار نباشد از روش‌ خشونت‌ برای‌ جلب‌ توجه‌ استفاده‌ کند.

, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

ما را در گوگل محبوب کنید