پرفکت لرن پورتال جامع آموزشی

زبان های خارجه,روانشناسی,ترفند

ترفند اینترنت,زبان های خارجه,روانشناسی,تربیت فرزند,کامپیوتر,موبایل,نرم افزار,آرایش,زیبایی,همسرداری

مطالب پیشنهادی : 

پول تو جیبی کودکان

نکاتی درباره پول توجیبی دادن به نوجوانان
دوره نوجوانی دوره استقلال طلبی و کسب هویت است. بعضی از نوجوان ها برای پاسخ دادن به این ۲ نیاز، رفتارهای نامناسبی انجام می دهند. یکی از راه هایی که می تواند به استقلال نوجوان کمک کند، دادن پول توجیبی به اوست.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، پسری ۱۵ ساله دارم. چند بار بدون اجازه از جیب و کارت بانکی پدرش و من پول برداشته است. خواهش می کنم من را راهنمایی کنید که چه کار کنم؟

*دختری ۱۳ ساله دارم. همیشه از ما درخواست پول می کند و پول هایش را بدون برنامه خرج می کند. اصلا به میزان درآمد پدرش توجهی ندارد. چگونه با او صحبت کنم؟

روان شناس و مشاور خانواده: دوره نوجوانی دوره استقلال طلبی و کسب هویت است. بعضی از نوجوان ها برای پاسخ دادن به این ۲ نیاز، رفتارهای نامناسبی انجام می دهند. یکی از راه هایی که می تواند به استقلال نوجوان کمک کند، دادن پول توجیبی به اوست. پولی که دست یک نوجوان است، چگونگی دریافت آن و روش نگرش او به آن پول، نه تنها بر توجه بیشتر او به چیزی که می تواند با آن پول بخرد یا پس انداز کند، تاثیر می گذارد که بر میزان اعتماد به نفس و مدیریت مسائل مالی او هم تاثیر گذار خواهد بود.

چرا بعضی نوجوانان از جیب پدرشان پول برمی دارند؟

متاسفانه بعضی والدین به پرداخت پول توجیبی به فرزندشان توجه ندارند و نمی دانند که محرومیت بچه ها از پول توجیبی سبب می شود تا نوجوان مجبور شود که خودش به این نیاز پاسخ دهد و متاسفانه تنها راهی که به ذهن نوجوان می رسد، برداشتن پول از جیب والدین است. اگر والدین به طور مثال، ابتدای هر ماه مبلغ مورد توافق را به عنوان پول توجیبی به فرزندشان بدهند، دیگر پولی در خانه کم و گم نخواهد شد.

با درخواست پولی بیشتر از پول توجیبی چه کنیم؟

والدین باید توجه داشته باشند که اگر نوجوان شان می خواهد پولی را برای خریدن چیزی خرج کند که مبلغش بیشتر از مقدار پول توجیبی اوست، نباید بدون دلیل پول اضافه تری به او بدهند. در چنین موقعیت هایی بهتر است پدر و مادرها، فرزندشان را مجبور کنند تا منتظر زمانی شود که پول کافی برای خرید آن کالا را با پس انداز کردن به دست بیاورد. نوجوان در چنین وضعیتی می تواند هیجان خرید چیزی که خودش پولش را جمع کرده، تجربه کند و اگر آن وسیله را خراب کرد، پشیمانی را بهتر احساس کند.

پول توجیبی زیاد بهتر است یا کم؟

تجربه نشان داده است فرزندانی که در خانواده ای مرفه هستند و پول توجیبی بسیار زیادی دریافت می کنند، بیشتر به اسراف و ولخرجی روی می آورند چرا که میزان پولی که به آن ها داده می شود بیشتر از نیاز آنان است.

البته همان طور که گفته شد پرداخت پول توجیبی کم نیز باعث انجام رفتارهای اشتباه در نوجوان؛ مانند برداشتن پول بدون اجازه از جیب والدین می شود. ولی اگر مبلغ پول توجیبی اندازه باشد، فرزندان تدبیر چگونه درست خرج کردن آن را به کمک والدین شان می آموزند.

اگر خانواده ای می ببیند که فرزندش پولی را که از آن ها می گیرد در راه درستی خرج می کند، باید او را تشویق کند و از او بخواهد که به تدریج به فکر پذیرفتن بخشی از مسئولیت های زندگی هم باشد تا پس از فراغت از تحصیل، به دنبال منبع درآمدی برود. خانواده باید به فرزند خود این نکته را هم بیاموزند که کم کم باید به استقلال مالی برسد و حتی اگر خانواده توان مالی خوبی داشته باشد، تا سن خاصی می تواند از او حمایت مالی کند.

نکاتی برای آموزش مدیریت بهتر پول توجیبی

مهارت مدیریت امور اقتصادی را باید به نوجوانان آموزش داد. در ادامه به چند نمونه از راهکارهایی که به تقویت این مهارت کمک می کند، اشاره می شود:

*سعی کنید از همان سنین خردسالی میزانی معین از پول را در قالب یک مدت زمانبندی مشخص در اختیار فرزندتان قرار دهید. این میزان باید ثابت باشد و در ابتدای کار در زمان هایی با فاصله کوتاه به کودک داده شود به عنوان مثال هر سه روز یا در انتهای هر هفته.

* به قوانین مالی تعیین شده، پایبند باشید تا نوجوان تان در صورت ولخرجی و رعایت نکردن محدودیت ها با شرایط نامطلوب مالی مواجه شود و از عواقب رفتارش نکات جدیدی را بیاموزد. البته اگر مشکلات مالی نوجوان تان به بحران تبدیل شد بهتر است تسهیلاتی را برای او در نظر بگیرید تا آسیب نبیند.

*در ابتدای کار تاکید زیادی بر پس انداز نداشته باشید بلکه تاکید بر رساندن پول به سررسید بعدی پرداخت پول توجیبی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

*پس انداز کردن او را هدفمند کنید مثلاً در صورتی که به خرید وسیله ای تمایل دارد به او پیشنهاد دهید که اگر بخشی از هزینه های آن کالا را خودش پس انداز کند بقیه قیمت آن را شما پرداخت خواهید کرد.

, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

ما را در گوگل محبوب کنید